Uudised

Ismo Haavisto & Andres Roots in Muddy Waters 100, Põlvas, Undergroundis!

märts 28, 2013   //   Tauno Prangel   //   Uudised

Head kaaslinlased ja muusikasõbrad! Aasta oli 2011, kui toona külmal jaanuarikuul saime osa kuumast bluesipeost Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuse undergroundis, mis koha järgi sai nimeks Underground Blues. Siis astusid lavaaugu improviseeritud estraadil üles Eastwood, Kolumbus Kris ja Andres Roots Roundabout. Tol korral soovitasin ajaleheveergudel kindlasti kontserti külastada, sest juba siis Euroopas ja Põhja-Ameerikas ringi tuuritanud ja nime teinud bluesivirtuoos Andres Rootsi esinemine Põlvas oli kohaliku muusikaelu suursündmus, mis võis vabalt erandiks jäädagi, arvestades muusiku erakordselt kiiret tähelendu erinevate riikide bluesilavadel. Läks aga nii, et Underground Blues osutus edukaks ettevõtmiseks, mis sai jätku ka järgmisel 2012 aasta talvel. Ja Andres oli seekordki kohal koos Roundabout nimelise kollektiiviga kogu oma headuses, ja jällegi oli vägev bluesipidu, seekord nimetuse all Underground Blues 2. Minu rõõm oli suur, kui läinud aasta lõpus sain Andreselt maili, kus ta küsis suhtumist kevadise Põlva kontserdi kohta, kus ta astuks üles koos Soome tuntuima bluesiisanda Ismo Haavistoga! Ja et Põlva oma Undergroundiga on ühtlasi sobiv ja väärikas koht tähistamaks Muddy Watersi 100 juubelit! Loomulikult võtsin pakkumise rõõmuga vastu. Koos otsustasime, et ettevõtmine võiks olla laiem ja toimuda mitmete eesti bluesmuusikute osalusel koondnimetuse all Underground Blues 3.

Suvel 2012 esinesid Ismo Haavisto ja Andres Roots külalissolistidena Tampere festivalil Louisiana Cajun Party. Kontsert kulges kenasti ning laval jämminud mehed hakkasid kohe edasist koostööd plaanima – kui siis Andresele meenus, et 4. aprillil 2013 möödub 100 aastat McKinley Morganfieldi ehk Muddy Watersi sünnist, otsustatigi Watersi salvestatud lugudest ühine kava kokku panna ning seda kahel järjestikusel nädalalõpul Soome lahe mõlemal kaldal esitada.

ismoIsmo Haavisto kuulub elukutseliste Soome bluusimeeste ridadesse. Lahtist pärit muusikut tuntakse suurepärase suupillimängija, laulja ja kitarristina. Bluusihuvi tabas teda juba 13-aastaselt ja just tänu Muddy Watersile. Tänaseks on enamasti omaloomingut esitav Haavisto oma rohkem kui 25-aastase bluusikarjääri jooksul kindlustanud endale koha päris Soome juurtemuusika tipus. 2012. aastal esindas Ismo Haavisto Band Soomet Berliinis toimunud võistlusel European Blues Challenge, 2013. aasta jaanuaris aga konkursil International Blues Challenge, mis toimus Memphises, Tennessees. Reisi jooksul jõuti esinema isegi B.B. ja Albert Kingi sünnilinna Indianola legendaarsesse Club Ebony’sse.

Tartu kitarristi ja Baltikumi paadunuimat Muddy Watersi-fänni Andres Rootsi on Briti DJ Rick Stuart nimetanud “kõige ägedamaks asjaks, mis pärast Skype’i Eestist tulnud on”. Ansamblitega Andres Roots Roundabout ja Bullfrog Brown on mees läbi sõitnud suurema osa Euroopast, tema kirjutatud muusika on kõlanud viie mandri raadioeetris ning neli aastat järjest said tema toodetud heliplaadid Kanada veebiajakirjalt Blues Underground Network aasta parima Euroopa bluusiplaadi auhinna. Rootsi muusika on kõlanud mimetes telesaadetes ning Peeter Simmi auhinnatud kinofilmis “Üksik saar”, samuti jõudis loo “Redecoration Day” muusikavideo 2010. aastal ETV Eesti Top7 tabeli esikohale.

AndresKui Soomes esinevad koos Haavisto ja Rootsiga endine Bullfrog Browni bassimängija Peeter Piik ning ansambli Baby Boy Varhama & Jinx trummar Matias Partanen, siis Eesti kontserdid antakse triona Haavisto/Roots/Piik. Muuhulgas ansamblitest Rajaajaja ja Kiritöö tuttav Peeter Piik on viimased kaks suve tuuritanud koos Rootsi ja Briti suupillimängija Steve Luryga, pälvides oma svingiva mängustiiliga ülivõrdes kiidusõnu Soome bluusi- ja jazziväljaannetelt. Piik tegi kaasa ka veebruaris ilmunud Steve Lury & Andres Roots Roundabouti kahe looga singlil “Someplace Nice/Spider In My Bed” ning samuti võib teda kuulda Eric “Red Mouth” Gebhardti (USA) ja L.R. Phoenixi (UK) plaatidel.

Lõpetuseks tahaks ära tuua veel need tublid eesti bluesmuusikud, keda saame kuulda-näha-nautida 6. aprillil 2013 kell 21.00 Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuse Undergroundis lisaks Andres Rootsile ja Ismo Haavistole. Esindatud on kaks kollektiivi Pärnust ja kaks Tartust. Suvepealinnast sõidavad siia Pärnu Bluesiklubi Band ja noored andekad tegelased nimetuse all Fredi & Siim. Ka nemad tegutsevad tänuväärt Pärnu Bluesiklubi juures ja on igati väärikas järelkasv vanadele staažikatele bluesimeestele. Tartust on tulemas teada tuntud Out Of Office ning Blue Déjà Vu muusikute baasil kokku pandud loominguline kooslus BMB Project. Niisiis armas hea muusika sõber, võta kindlasti plaani ja sea oma sammud koos sõbraga Underground Blues 3-le. Sa ei saa kahetsema, ausalt!

Tauno Prangel

Põlva Kultuuri-ja Huvikeskus, kultuurijuht