Kontsert

EESTI ELEEGIA. TALLINNA KAMMERORKESTER

Kuupäev:
16. veebruar 2022 19:00-20:15
Pilet:
15€ / 10€
Fienta:
Osta pilet
Piletilevi:
Osta pilet

Kolmapäeval, 16. veebruaril kell 19.00
Põlva Kultuurikeskuses

 

TALLINNA KAMMERORKESTER
Eda Peäske (harf)
Dirigent Tõnu Kaljuste

EESTI ELEEGIA
Heino Eller 135

Eleegia / Lüüriline suit / Neenia / Sümfoniett / Viis pala keelpilliorkestrile

 

Heino Eller (1887-1970) on Eestile oluline helilooja. Ta on Eesti professionaalse rahvusliku muusikakultuuri rajaja ja 20. sajandi esimese poole mõjuka Tartu muusikakoolkonna juhtfiguur. Ta töötles oma muusikas traditsioonilisi eesti elemente ja rahvaviise, kuid ta lasi end inspireerida ka impressionismist, ekspressionismist ja teistest 20. sajandi muusikavooludest. Peale selle mõjutasid teda eriti Frédéric Chopin, Edvard Grieg ja Jean Sibelius, keda ta noore mehena ka ise kohtas.

Eller oli õpetajaks ka tervele põlvkonnale Eesti olulistele heliloojatele – Jaan Rääts, Lepo Sumera, Eduard Tubin, Villem Kapp, Kaljo Raid, Boris Kõrver, Anatoli Garšnek, Leo Normet, Valter Ojakäär, Uno Naissoo, Arne Oit, Heino Jürisalu, Alo Põldmäe jpt. Tema kõige tuntumaid õpilasi Arvo Pärt on öelnud: «Võib öelda, et Heino Elleri «Kodumaine viis» on aegade jooksul omandanud Eesti jaoks samasuguse sümbolväärtuse nagu Sibeliuse kuulus «Finlandia» Soome jaoks.»

Sel aastal tähistatakse Eestis Heino Elleri 135. sünniaastapäeva. 

2021.a. möödus 20 aastat Heino Elleri autoriplaadi „Neenia“ ilmumisest, millele Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri poolt salvestatud lugusid peetakse Elleri kauneimateks keelpilliorkestri teosteks. Plaadi andis välja mainekas rahvusvaheline plaadifirma ECM Records ning see on peamine allikas, mille kaudu teab maailm Elleri keelpillimuusikast. Need on teosed Elleri loometee erinevatest kümnenditest: „Eleegia“ (1931), „Lüüriline süit“ (1945), „Neenia“ (1928), „Sümfoniett“ (1965-1967) ja „Viis pala keelpilliorkestrile“ (1953).

 

Pilet: 15€ / 10€ müügil Piletilevis, Fientas ja Põlva Vallavalitsuse kassas (avatud E-N kell 13:00-17:00 ja R kell 13:00-16:00)

 

NB! Tulenevalt valitsuse poolt kehtestatud uutest piirangutest, tuleb kontserdi külastajal esitada sissepääsus üks järgmistest tõenditest: kehtiv vaktsineerimistõend või kehtiv covid – 19 läbipõdemist märkiv tõend. 12-17- aastased peavad esitama kontrollitud tegevustes covid tõendi, kehtib ka testitõend. Vaktsineerimiskuuri läbimise kõrval kehtib alaealistele üritustele ja tegevustele pääsemiseks ka koroonaviiruse PCR või antigeen-RT testi negatiivse tulemuse tõend. Tõend kehtib ainult koos isikut tõendava dokumendiga.