Kino

FILMI “NAERATA OMETI” TAASLINASTUS. KOHTUMINE TEGIJATEGA

Kuupäev:
7. september 2012 19:00-21:30
Žanr:
Draama
Vanusepiirang:
Pole
Pilet:
2 €

Põlvamaal filmitud mängufilm „Naerata ometi“ taaslinastub septembris.

 7. septembri päeval taaslinastub Tilsi Põhikooli saalis ja sama päeva õhtul Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses Leida Laiuse ja Arvo Iho lavastatud mängufilm „Naerata ometi“.

„Naerata ometi“ filmiti 1985. aasta kevadel ja suvel peamiselt Tilsi lastekodus ja selle ümbruses, võtted toimusid ka Põlvas, Võrus ja Tallinnas. Filmi stsenaarium on kirjutatud Silvia Rannamaa omal ajal väga menuka noorsooromaani „Kasuema“ ainetel.

Silvia Rannamaa romaani peategelasest Kadrist on filmis saanud Mari. Filmis on sündmustik toodud 1960. aastate algusest 1980.aastate keskpaiga Eestisse.

Mari isa on pärast abikaasa surma andnud tütre kasvatada lastekodusse. Kuigi Mari põgeneb lastekodust tagasi Tallinnasse üsna varsti, peab ta siiski  juba järgmisel päeval lastekodusse tagasi pöörduma.

Leida Laiuse ja Arvo Iho film „Naerata ometi“  on väga valus lugu vanemateta kasvavate laste endaga ja ümbritseva maailmaga toimetulemisest. Film pälvis omal ajal suurt huvi niihästi Eestis, Nõukogude Liidu kinodes kui ka välismaal, seda näidati Prantsumaal, Soomes, Saksamaal jm. 1986. aastal kinodesse jõudnud noorsoofilm pävis ka riikliku kultuuripreemia.

Filmi peaosas, Marina näeme Põlva koolitüdrukut Monika Järve, teist peaosa filmis, Robit, mängib Hendrik Toompere Jr.

Silvia Rannamaa teose „Kasuema“ ainetel vändatud linateos on kaasahaarav psühholoogiline draama lastekodulastest ja nende vanemate vastutusest oma laste saatuse eest. Film näitab, kuidas kõigist raskustest hoolimata on võimalik säilitada endas inimlikkus.

„Naerata ometi“ on oma ajastu kohta tavatult ühiskonnakriitiline ja aus film. Kuigi 1985. aastal puhusid endises Nõukogude Liidus juba muutuste tuuled, šokeeris „Naerata ometi“ oma eheda, ilma igasuguse ilustamiseta lähenemisega. Ekraanil saab tõetruult näha seda valu, tigedust ja jõhkrust, milleni võib viia armastuse ja vanemliku hoolitsuse puudumine.

Film pälvis väga laia tähelepanu ning võitis mitmeid olulisi auhindu, sealhulgas peapreemia 1986. aasta üleliidulisel filmifestivalil ja UNICEFi auhinna Berliini filmifestivalil 1987. aastal. 

„Naerata ometi“ on selle poolest huvitav film, et kõiki peamisi rolle täidavad lapsed, täiskavanud on kõrvaltegelased. See on lastekodulaste oma maailm. Kaasa teevad keskkooli lõpuklasside lapsed Tallinnast ja Tartust, väikese Kerttu osas näeme samuti Põlvast pärit Kerttu Aavingut.  Täiskasvanute rollides esinevad Evald Hermaküla, Maria Klenskaja, Helle Kuningas, Rudolf Allabert, Mari Lill, Evald Aavik. Operatoritöö on teinud Arvo Iho, kunstnik on Tõnu Virve, helilooja Lepo Sumera.

„Naerata ometi“ on digitaalselt taastatud programmi Eesti film 100 raames. Pärast Tilsi ja Põlva linastusi näidatakse seda veel ka Tartus ja Tallinnas, Eesti filmiklassika sarjas jõuab see peagi ka DVDle. „Naerata ometi“ taaslinastus on üks Eesti filmi 100. juubeli aasta tähtsündmusi.

Režissöörid: Leida Laius ja Arvo Iho

Stsenarist: Marina Šeptunova

Helilooja: Lepo Sumera

Operaator: Arvo Iho

Kunstnik: Tõnu Virve

Osades: Monika Järv, Hendrik Toompere, Tauri Tallermaa, Siiri Sisask, Helle Kuningas jt.

Stuudio: Tallinnfilm

Kestus: 85 minutit