Tartu 2024

KRATI METAFOOR / THE KRATT METAPHOR

Kuupäev:
30. mai 2024 18:00
Žanr:
Fotonäitus
Pilet:
Tasuta
Piletilevi:
Osta pilet

KRATI METAFOOR

EUGÉNIE BACCOT & CYRIL ABAD

 

„Krati metafoor“ on fotograafia-alane koostööprojekt, mille on loonud Eugénie Baccot, Cyril Abad ja tehisintellekt nimega Midjourney. Sellel teekonnal tehisintellekti ja muistsete eesti rituaalide (tuntud ka kui „maausk“) südamesse kohtume me virtuaalkeskkondade uute osalistega, kes vormivad enda laborites tulevikuühiskondi, kuhu kuuluvad intelligentsed isesõitvad autod, kalakasvanduse asukatena kahepaiksed robotkilpkonnad ja androididest baaritöötajad, kel on võime vestelda kliendiga argistel teemadel. Kohtame ka eesti folkloori ja muistsete rituaalide valvureid, kes kaitsevad maa püha ja tervendavat väge nüüdisaegsuse pealetungi eest rohkem kui kunagi varem.

Fotonäitust on inspireerinud asjaolu, et Eesti valitsus kasutab kratti tehisintellekti metafoorina ja selle eesmärk on kasvatada avalikkuse teadlikkust tehisintellekti mõistest. Riigis, mis tüürib täieliku digiteerimise suunas (praegu on 99% Eesti riiklikest teenustest internetis kättesaadavad) kasutatakse seda ka arutelu algatamiseks tehisintellekti staatuse üle. Analoogia, mis ulatub nii kaugele, et valitsuse virtualiseerimise programmile on valitud nimeks #KrattAI, on inspireeritud sellest, et eesti kultuuris on muistsed uskumused ja folkloor kesksel kohal. 

 

Autorid:

EUGÉNIE BACCOT

Inimene ja rohkem kui 10 aastat tegutsenud vabakutseline fotograaf. Teostab pikaajalisi fotograafiaprojekte kõikjal maailmas.

MIDJOURNEY

Tehisaruprogramm, mis genereerib tekstiliste kirjelduste põhjal pilte. Midjourney on bot, mis töötab Discord’i serveris.

CYRIL ABAD

Inimene ja 10 aastat tegutsenud vabakutseline fotograaf. Teostab pikaajalisi dokumentaalse sisuga projekte, millele on omane ainulaadne ja sageli ebatavaline perspektiiv ning fookuse seadmine inimese rollile ühiskonnas.

 

NÄITUSE AVAMINE PÕLVA KULTUURIKESKUSES 30 MAI 2024

Vaata lisa: https://tartu2024.ee/programm/krati-metafoor-1/